Gebelikte Enerji ve Besin Öğesi Gereksinimi Enerji İhtiyacı

admin

Administrator
Yönetici
Üye
Katılım
22 Ara 2019
Mesajlar
34
Fetüs ve plesantanın büyümesi ve annenin dokularının yapı kazanması gebelikte enerji ihtiyacı artar. Gebelik kadının yaşamında beslenmenin en önemli olduğu bir dönemdir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre gebe bir kadın ortalama 12.5 kg’lık bir ağırlık kazanmakta ve bunun içinde 80.000 kilokalori gerekmektedir. Bunun ortalama yarısının yağ deposu olduğu ve emzirme döneminde bu deponun kullanıldığı bildirilmektedir. Ancak, adölesan gebelerde bu durum farklıdır. Adölesan hem kendi büyümesini, hem de fetüsün büyüme ve gelişmesini sağlayabilmesi için daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır.

Gebelik öncesi normal ağırlıklı kadınlara ilk üç ayda günlük enerji ihtiyacına 150 kalori artış yeterli sayılmakta, hatta bazı kaynaklarda ek verilmemektedir.

İkinci ve üçüncü üç ayda gebe kadının enerji gereksinimi %20 civarında artmaktadır. Günlük enerji ihtiyacına 300-400 kalori ek yapılması önerilmektedir. Gebelik öncesi 2000 kalori gereksinmesi olan bir kadının 4-9 aylarda günde 2300-2400 kalori alması yeterli olacaktır.

Gebelik öncesi Beden Kitle İndeksi (BKİ) 26’nın üzeri olan ve şişman kabul edilen gebe kadınlara eğer gerekiyorsa kontrollü bir şekilde birinci üç ayda enerji kısıtlaması yapılabilir, fakat 4-9 aylar arasında kısıtlama yapılmaz.

Şişman kadınlar gebelikleri süresince 7-8 kg alsalar bile normal ağırlıklı bebekler dünyaya getirebilmektedirler. Ancak, gebeliğin kilo kaybının uygulanacağı bir dönem olmadığı unutulmamalıdır. Çünkü, riski fazla olan sağlık problemlerini beraberinde getirebileceği gibi, bebekte olumsuz sonuçlar yaratabilecektir.

Gebelik süresince ağırlık kazanımı aşağıdaki gibi önerilmektedir:

  • Düşük kilolu kadınlar (BKİ:<19.8) 12,5-18 kg.
  • Normal kilolu kadınlar (BKİ:19.8-26) 11.5-16 kg.
  • Fazla kilolu kadınlar (BKİ:26-29) 7-11.5 kg.
  • Obez kadınlar (BKİ:>29) 6-8 kg.
 
Üst