Gebelikte Mineral ve Gereksinimi

admin

Administrator
Yönetici
Üye
Katılım
22 Ara 2019
Mesajlar
34
İskeletin oluşumunu sağlayan, kemik ve dişlerin yapısında yer alan kalsiyum, fosfor ve magnezyum gebelik döneminde çok önemli bir gereksinimdir. Gebeliğin ilk döneminden itibaren yeterli kalsiyum alımı, annenin kalsiyum depolamasını sağlar. Gebelik sırasında anneden bebeğe kalsiyum aktarımı olur.

Diyette yeteri kadar kalsiyum sağlanamadığı zaman artan gereksinim annenin kemiklerinden çekilerek sağlanır ve annenin kemikleri zayıflar. Sık doğumlar, güneş ışınlarından yeteri kadar yararlanamama ve hareket azlığı da eklendiği zaman kemiklerin yumuşaması (osteomalacia) görülür.

Yeni doğan bebekte ortalama 30 gr kadar kalsiyum bulunur. Gebelikte önerilen kalsiyum ve fosfor gereksinmesi günlük 1200 mgr, adölesan gebelerde ise günlük 1300 mgr.dır.

Gebelikte, diyetle karşılanamayan ve mutlaka ek olarak verilmesi gereken tek mineral demirdir. Gebelik öncesi ve gebelik sırasında annenin demir yönünden yeterli beslenmesi bebeğin beyin gelişimini de olumlu yönde etkilemektedir. Yeterli demir alan bir gebe kadında doğum sonrası ilk 3-6 ay arasında demir yetersizliği önlenmiş olur.

Gebe kadınların artan kan hacmine karşı, hemoglobin miktarının daha az artış göstermesi, günlük diyetin tahıla dayalı olması ve dolayısıyla fitatların demir emilimini engellemesi, sık doğumlar annede anemiye neden olur.

Ülkemizde, özellikle bazı bölgelerimizde yetersiz beslenmeye ek olarak aşırı derecede ve çok demli çay içilmesi ve kahve tüketimi anemiyi sık rastlanan bir olgu haline getirmiştir. Ayrıca proteinden yetersiz beslenen kadınlarda da anemi daha çok görülmektedir. Çünkü, kan hücreleri ve hemoglobinin yapımı için de protein gerekmektedir.

Gebe kadınlardaki anemi, doğum sırasında kanama ve enfeksiyon riskini artıran önemli bir ölüm nedenidir. Anemili kadınlardan doğan çocuklarda anemili olmaktadırlar. Ayrıca, anemi, bebek ölümlerine, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebeklerin doğmasına neden olabildiği gibi, bebeklerde büyüme ve gelişme geriliğine de neden olmaktadır.

Gebe kadınların günde 27 mgr. demir alması yeterlidir. Anemik olmayan gebe kadınlara verilen aşırı miktarlardaki demir-vitamin karışımı preparatlarında çinko yetersizliği yarattığı ve fetüsün gelişimini de olumsuz etkilediği bilinmektedir. Gebe bir kadın mümkün olduğu kadar demirden zengin olan kırmızı et, kümes hayvanları eti, kurubaklagiller, pekmez vb. yiyecekleri günlük diyetinde bulundurmaya özen göstermelidir.

Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki gebe kadınlarda yetersizliği çok görülen bir diğer mineral çinkodur. Çinko prenatal dönemde bebeğin gelişmesi ve emzirme döneminde de süt salgılanması için gereklidir.

Çinkodan yetersiz beslenen annelerin doğum sancılarının uzadığı ve ölüm riskinin arttığı bildirilmektedir.

Çinko, sağlıklı bir doğum için gerekli hormon ve enzim sentezi için önemlidir. Yapılan çeşitli araştırmalar, gelişmekte olan ülkelerdeki gebe kadınlara yapılan çinko takviyesinin doğum komplikasyonlarını azalttığını göstermektedir.

İleri düzeyde çinko yetmezliği çocuklarda büyüme geriliğine neden olurken nöral tüp defektinde (NTD) ikinci faktör olarak gösterilmektedir.
 
Üst