Gebelikte Protein ve Karbonhidrat Gereksinimi

admin

Administrator
Yönetici
Üye
Katılım
22 Ara 2019
Mesajlar
34
Gebelikte kan hacmi artar, rahim ve göğüsler büyür, fetüs ve plesanta için aminoasitlerden protein sentezlenir. Bu nedenle gebelikte protein gereksinmesi artar. Gebe bir kadın yetersiz protein tükettiğinde çabuk yorulur, çalışma gücü azalır, kendi ve bebeğinin sağlığı olumsuz yönde etkilendiği gibi hastalıklara yakalanma sıklığı da artar.

Gebelik süresince günde 20-25 gr. veya 1.1 gr./kg protein eklenmesi önerilmektedir. Alınan günlük proteinin %60-70’inin biyolojik değeri yüksek besinlerden karşılanması durumunda diyette 70-80 gr. protein bulunması yeterli sayılmaktadır.

Vejeteryan gebeler ve günlük beslenmesinin büyük kısmını bitkisel kaynaklardan sağlayan gebelerin diyetlerinde iyi kaliteli protein bulunması önemlidir. Özellikle gebeliğin son aylarında fetüs çok hızlı büyüdüğü için bu aylarda proteine olan gereksinim daha da artmaktadır. Zayıf kadınların günlük gereksinimi daha fazladır (ortalama 96gr/gün). Şişman gebelerin protein gereksinmesi ise normal ağırlıklı gebe kadınlara önerilen miktardadır.

Günlük karbonhidrat gereksinimine yapılacak 175 gr. artış yeterlidir. Bu miktar annenin artan enerji gereksinmesini karşıladığı gibi bebeği de ketosizin olumsuz etkilerine karşıda korumuş olmaktadır.
 
Üst