Minik Tohumun Rüyası (Bitki Yetiştirme, Sorumluluk) Etkinliği

Etkinlik Adı - İçeriği: Minik Tohumun Rüyası (Bitki Yetiştirme, Sorumluluk)
Etkinliğin Çeşidi: Fen , Türkçe (Bütünleştirilmiş Büyük Grup)

KAZANIM VE GÖSTERGELERİ
B G : K : Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
(Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. )
B G : K : Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler. (Nesne/varlığın adını söyler. )
B G : K : Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler. (Nesne/varlığın rengini söyler. )
B G : K : Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler. (Nesne/varlığın şeklini söyler. )
B G : K : Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler. (Nesne/varlığın büyüklüğünü söyler. )
B G : K : Kazanım 5: Nesne veya varlıkları gözlemler. (Nesne/varlığın dokusunu söyler. )
B G : K : Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir. (Probleme çeşitli çözüm yolları önerir. )
B G : K : Kazanım 19: Problem durumlarına çözüm üretir. (Probleme yaratıcı çözüm yolları önerir. )
D G : K : Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. (Sözel yönergeleri yerine getirir. )
D G : K : Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. (Dinledikleri/izlediklerini açıklar. )
D G : K : Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar. (Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum yapar. )
S D G : K : Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. )
S D G : K : Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder. (Özgün özellikler taşıyan ürünler oluşturur.)

MATERYALLER : Çeşitli tohumlar, karton bardak, toprak, küçük el küreği, çay karıştırma/dil çubuğu, üzerine resim çizilebilecek boyutta küçük kâğıt, boya kalemleri, makas, yapıştırıcı

SÖZCÜKLER :

KAVRAMLAR :

ÖĞRENME SÜRECİ

• Çocuklara tohumun ne olduğu sorulur.
• Tohum Rüyası Adlı hikâye okunur.

Tohumun Rüyası
Sonsuz bir karanlığın kucağında, küçük bir tohum uyuyormuş.
Rüyasında ışıklar, renklerle dans ediyormuş.
Ilık bir dokunuşla yağmur demiş “uyan”.
Tohum demiş “Ben kimim”. Toprak demiş “Bekle!”
Tohum demiş “Yaşam nerde?”. Zaman demiş “Hem içinde, hem dışında”.
Tohum demiş “Büyümem gerek!”. Ay demiş “Işığı ara”.
Tohum demiş: “Üşüyorum”. Güneş demiş “şimdi geldim”.
Kelebek demiş: “Kaçalım!”. Tohum demiş “Köklerim var”
Çocuk demiş: “İlkbahar geldi”. Saksağan demiş “Ve leylekler de…”.
Tohum demiş “Ben sen miyim?”. Ağaç demiş “Ormana sor”.
Rüzgar demiş “Gitme vakti”. Gölge demiş “Güle güle”.
Tohum demiş “Korkuyorum!”. Yaprak demiş “Saklan öyleyse”.
Tohum demiş “Yalnız mıyım?”. Yeryüzü demiş “Benim kadar”.
Tohum demiş “Uykum geldi”. Gece demiş “İyi uykular”.
Tohum demiş. “Ben neredeyim?”. Ay demiş. “Bu bir rüya”.
Tohum demiş. “Ben kimim”, Toprak demiş “Bekle!”
S. Bardaie

• Tohumun kimlerle konuştuğu, hangi soruları sorduğu, hangi cevaplar aldığı üzerine konuşulur.
• Daha sonra çocuklara farklı tohumlar gösterilir. Her çocuğun tohumları incelemesine, karşılaştırmasına fırsat verilir.
• Tohumların incelenmesinin ardından tohum ekimine geçilir. Her bir çocuğa karton bardak, toprak ve tohum verilir. Çocuklar toprakları bardaklarına koyar, toprağın üzerine tohum yerleştirir, tohum üzerine bir miktar daha toprak koyar, üzerine de biraz su dökerler. Her çocuğun kendi bitkisinin bakımını üstlenmesi gerektiği söylenir.
• Çocuklara kendi bitkilerini nasıl ayırt edebilecekleri sorulur. Çocuklardan gelen cevaplar dinlenir.
• Ardından çocuklara küçük kâğıtlar dağıtılır, üzerine istedikleri bir resim, şekil, sembolü çizmeleri istenir. Hazırlanan etiketler çubuğun ucuna yapıştırılarak isim etiketleri hazırlanmış olur. Çocuklar hazırladıkları etiketi tohum ektikleri bardağa yerleştirirler.
• Bardaklar ışık alan bir alana yerleştirilir. Çocukların takip eden günlerde tohumlarını kontrol etmeleri, toprağını kurutmadan yeterince su vermeleri ve bakımını yapmaları hatırlatılır.

DEĞERLENDİRME
• Tohum ne işe yarar, neden tohumlara ihtiyacımız var?
• Tohum ekerken nasıl hissettin?
• Evimizde nasıl bitki yetiştirebiliriz?
• Tohum olsan nasıl bir bitkinin tohumu olmak isterdin?
• Aslı bahçelerinde fasulye yetiştirmek istiyor. Sence bunun için neler yapabilir?

AİLE KATILIMI
• Ailelerin evde çocuklarıyla sebze yetiştirmeleri istenebilir.

UYARLAMA
• Sınıfta ortopedik yetersizliği olan bir çocuk varsa;
gerekli fiziksel uyarlamalar yapılmalı, ihtiyaç duyduğunda fiziksel destek sağlanmalıdır.

DESTEKLENEN DEĞERLER

Sabır :
Her tohumun çimlenme süresi tohuma ve çevre koşullarına bağlı olarak farklılık gösterebilir, çocukların tohumlarının bakımında kararlılık ve sabır göstermeleri cesaretlendirilmeli, desteklenmelidir.

ÖNERİLER
• Tohum çimlenip büyümeye başladığında çocuklarla bitkilerin bölümleri incelenebilir.
• Tohumun çimlenmesi süreci kayıt altına alınarak bitkilerin büyüme aşamaları ile ilgili gözlem ve incelemeler yapılabilir.