OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLAR İÇİN TEMEL BESİN GRUPLARI

admin

Administrator
Yönetici
Üye
Katılım
22 Ara 2019
Mesajlar
34
OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLAR İÇİN TEMEL BESİN GRUPLARI

Okul öncesi döneminde olan çocuğun bir günlük menüsünde aşağıda verilen 4 temel besin grubu mutlaka bulunmalıdır. Bu besin gruplarının bir gün içinde dağıtılması ile çocuğun temel besin ögeleri olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral gereksinimleri sağlanmış olur.

1.Et grubu: Et, tavuk, balık, yumurta ve kuru baklagiller ve yağlı tohumlardır. Bu grupta yer alan besinler iyi kaliteli protein, vitaminler ve mineralleri bileşiminde bulundurur.

2.Süt grubu: Süt, yoğurt, peynir ve bu besin maddelerinden yapılan yiyecekler çocuğun kemik, diş gelişimi için gerekli olan kalsiyum, fosfor, A vitamini, B vitaminleri ve iyi kaliteli protein sağlar.

3.Tahıl grubu: Ekmek, makarna, pirinç, bulgur ve bu ürünlerden yapılan yiyeceklerdir. Günlük karbonhidrat gereksiniminin büyük kısmı bu tür besinlerden sağlanır.

4.Sebze ve meyve grubu: Sebze ve meyve grubudur. Bu grupta yer alan besinler C, A vitamini ve birçok mineral madde yönünden zengindir.
Ek grup: Yağlar ve şekerlerdir. Saf olarak tüketmemek gerekir. Enerji değerleri yüksektir. Yağların bileşiminde yağda eriyen A D E K vitaminleri bulunur. Şekerler ise boş kalori olarak adlandırılır. Şeker veya şekerleme yerine meyvenin sebzenin tüketilmesi tercih edilmelidir. Bu gruptaki yağlar ve şekerler gibi saflaştırılmış olarak bulunan besin ögeleri yemeklerin bileşiminde az oranlarda yer almalıdır.
  • Okul öncesi döneminde olan çocukların mide kapasitesi de düşüktür. Bu nedenle çocukların tüketebilecekleri bir günlük besin miktarı 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere altı öğüne bölünür.
  • Okul öncesi dönemde çocuklar değişik tatlara alışır. Ailelerin çocukların tatlı, tuzlu, acı, ekşi gibi tatlara alıştırılmaları döneminde dikkatli olmaları gerekir.
  • Çok aç olan çocuğa verilen tatlı tattaki bir besin çocuk tarafından çok kolay alışkanlık haline gelebilir. Şeker, şekerleme vb. besinler yerine elma, havuç vb. besinlerin tercih edilmesi gerekir.
  • Okul öncesi dönemde çocukların en kolay alıştığı tatlardan biriside tuz tadıdır. Çok tuzlu tada alışan çocuğun tuz tercihini ileri yaşlarda değiştirmek zordur. Bu nedenle az tuzlu tatların alıştırılması ileri yaşlarda karşılaşılabilecek sağlık sorunlarını önleme açısından çok önemlidir.
  • Okul öncesi dönemde çocuklarda belirgin bir gelişim eksikliği görülmese de, klinik bulgular 1-6 yaş çocuklarında beslenme bozukluğu bulgularına çok sık rastlandığını göstermektedir. Çocuk beslenmesi ile ilgili olarak yapılan birçok araştırmada yeni beslenme alışkanlıklarının kazanıldığı, yeni besinlerle tanışıldığı bu dönemin beslenme bozukluğu riski en yüksek grup olarak değerlendirilmektedir.
  • 1-6 yaş arası çocuklarda karşılaşılan en önemli problem kalsiyum, A vitamini ve C vitamininin önerilen miktarların altında alınmasıdır. Gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarında kalsiyum, demir, çinko ve bakır alımının az olması boy kısalığı ve büyüme geriliğine neden olmaktadır.
  • Uzun süre süte dayalı beslenme alışkanlığı olan çocukların ek besinlere zamanında başlanamaması gibi nedenlerle demir eksikliği anemisi çok sık görülen beslenme problemlerindendir.
  • Demir eksikliği öğrenme, anlama gibi zihinsel fonksiyonların yeterince yerine getirilememesine neden olur. Buna karşılık gelir düzeyi yüksek ailelerde de toplam yağ ve enerji alımının fazla olduğu, aynı zamanda protein alımının da önerilenden fazla olduğu göze çarpmaktadır. Bu nedenle fazla kilolu olma, şişmanlık ve şişmanlıkla ilgili problemler gelir düzeyi yüksek grupta fazlalaşmaktadır.
  • Gelir düzeyi yükseldikçe ilave vitamin ve mineral preparat kullanımı da artmaktadır. Vitamin ve mineraller besinlerin bileşiminde bol olarak bulunmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme ortamı oluşturulduğunda ilave vitamin mineral takviyesine gerek yoktur. Okul öncesi dönemde karşılaşılan beslenmeye bağlı önemli sorunların başında demir eksikliği gelmektedir.
 
Üst