OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BESİN TERCİHİNDE AİLENİN SORUMLULUĞU

admin

Administrator
Yönetici
Üye
Katılım
22 Ara 2019
Mesajlar
37
OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BESİN TERCİHİNDE AİLENİN SORUMLULUĞU
 • Okul öncesi dönemi besin alımında taklit dönemidir. Bu dönemde çocuklar ebeveynlerini gözleyerek onların hangi besinleri kabul ettiklerini, hangi besinleri reddettiklerini algılamaya çalışırlar. Aile bireylerinin davranışları doğrultusunda çocuk davranış kazanır. Bu nedenle aile bireyleri çocukların doğru davranış kazanmalarında besin değeri yüksek olanları seçerek iyi örnek olmalıdır.
 • Ebeveynlerin besin ile ilgili tutumları çocukların bu konu ile ilgilenmelerini sağlarlar.
 • Çok ilgisiz ebeveynler çocuklarını besleyici değeri yüksek olan besinlerle beslenmeleri konusunda duyarsız olduklarını göstermektedirler. Bu konuda yapılan araştırmalar bu tip ebeveynleri olan çocukların yağ dışındaki diğer temel besin öğelerini yeterince alamadığını göstermektedir.
 • Çocuğun tükettiği besinleri kontrol eden ebeveynlerin çocuklarının protein, vitamin ve mineral madde yönünden daha dengeli beslendikleri gözlenmiştir.
 • Çocuklarına karşı hoşgörülü, fakat otoriter olmayan annelerin çocuklarının daha çok C vitamini ve kalsiyum aldıkları, otoriter annelerin ise çocuklarını uyararak kalori, demir ve tiamin vb. besin öğeleri alımının daha yüksek olduğu saptanmıştır.
 • Okul öncesi döneminde çocuğun yeni deneyimlere gereksinimi vardır. Çocukların seçtiği besinler onların temel besin gereksinimlerini karşılayabilecek nitelikte olmalıdır. Bu konuda yapılan çalışmalar özellikle annenin çocuk beslenmesi konusunda yeterli eğitim olması durumunda çocuğun olumlu davranışlar kazandığını göstermektedir.
 • Annenin beslenme eğitimi alması ile çocukların kalsiyum, demir, riboflavin ve C vitamini tüketim düzeyleri de artmaktadır.
 • Annenin beslenme konusundaki eğitimi çocuğun olumlu davranış kazanmasına neden olurken, yemek hazırlama, öğünlerin planlanmasını kolaylaştırmakta ve anneler kendilerini daha mutlu hissetmesini sağlamaktadır.
 • Çocuklarının iyi kaliteli besinleri yeterli miktarda aldığından emin olan anneler daha rahat ve mutlu olmaktadırlar. Son zamanlarda yapılan çalışmalar anneleri dışarıda çalışan ve çocuk bakım merkezlerine gitmek zorunda kalan çocukların temel besin gereksinimlerini daha iyi bir şekilde sağladıklarını göstermektedir.
 • Düşük gelir düzeyine sahip annelerin beslenme bilgilerini daha çok akraba ve arkadaşlardan öğrendiklerini, buna karşılık gelir düzeyi yüksek olan annelerin beslenme ile ilgili bilgilerini gazete, kitap, radyo, televizyon vb. yayınlardan öğrendiğini göstermektedir. Akraba ve arkadaşların beslenme bilgi düzeylerinin yetersiz olması çocuklarda yanlış beslenme alışkanlıkları kazanılmasına neden olabilir.
 • Gelir düzeyi yüksek bir ülkede yapılan bir araştırmaya göre annelerin %68’i çocuklarını yiyecek alışverişine götürmektedirler.
 • Okul öncesi dönemindeki çocuklar alışverişte genellikle şekerle tatlandırılmış besin maddelerini almak istemektedirler. Yapılan araştırmalarda birçok anne besin seçimi, öğün planlama vb. konularda eğitime gereksinim duyduğunu göstermektedir.
 • İyi beslenme eğitimi almış olan anneler, gelir düzeyleri ne olursa olsun, iyi bir planlama ile çocuklarını çok iyi bir şekilde besleyebilirler.
 • Yemek yerken oluşturulan duygusal çevrede çocuğun yeme alışkanlığını etkilemektedir. Çocuğa aile bireylerinin toplandığı akşam yemeğinde sofrada yer vermemek, onunla özel olarak ilgilenmemek çocuk açısından cezalandırıcı bir eylemdir. Bu nedenle aile sofrasında çocuğun yer almasını sağlamak gerekir.
 
Üst