OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE SIK KARŞILAŞILAN BESLENME İLE İLGİLİ SORUNLAR

admin

Administrator
Yönetici
Üye
Katılım
22 Ara 2019
Mesajlar
37
OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE SIK KARŞILAŞILAN BESLENME İLE İLGİLİ SORUNLAR
Demir gereksinimi
  • Ailenin gelir düzeyi düştükçe çoğunlukla bitkisel kaynaklı besinlerle beslenilmektedir. Hayvansal kaynaklı besinlerin fiyatının yüksek olması nedeniyle bitkisel kaynaklı besinler tercih edilmektedir. Demir eksikliği anemisi okul öncesi çocuklarda en yaygın olarak görülen beslenme problemidir. Demir eksikliği anemisi durumunda genellikle hemoglobin düzeyi 100 gr/lt’nin altına düşmektedir.
  • Yumurta, kırmızı etler ve sakatatlar demirin iyi kaynağıdır. Kuru üzüm ve pekmez gibi besinlerde demir yönünden zengindir.
  • Demir eksikliği anemisi olan çocuklarda anlama güçlüğü, algılama zorluğu, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü vb. zihinsel faaliyetlerin gerilemesi görülmektedir. Bu belirtiler uzun süreli olursa kalıcı olabilmektedir. Bu tip çocukların mental gelişimlerinin yanı sıra motor gelişim fonksiyonlarının da yavaşladığı dikkati çekmektedir. Bu nedenle besin hazırlamada demirden zengin yiyeceklere yer verilmesi gerekir.
  • Demir içeren besinlerin diyete ilave edilmesi ile hemoglobinin düzeyi tekrar yükseltilebilir. Demirin ilaç olarak kullanılması konusunda dikkatli olmak gerekir. Yapılan araştırmalar hekim kontrolü olmadan demir ilaçlarının kullanılmasının sakıncalı olduğunu göstermektedir.
Kurşun zehirlenmesi
  • Kurşun zehirlenmesi küçük yaşlardaki çocuklarda kalıcı bir duraksamaya ve nörolojik problemlere neden olur. 6 yaş altı çocukların kurşundan zehirlenme riski diğer yaş gruplarına göre daha yüksektir. Çünkü bu dönemde kurşunun vücut tarafından emilim hızı çok yüksektir.
  • 6 yaş öncesi dönemi aynı zamanda sinir sisteminin de en hızlı geliştiği dönemdir. Bu yaşlarda ağza alınan kurşun içeren boyalarla boyanmış oyuncaklarla çoğu kez çocuk kurşun zehirlenmesine maruz kalınabilir. Diyetle enerji, kalsiyum, fosfor, demir ve çinkonun az alınması, kurşun zehirlenmesi riskini (emilim ve toksitite) artırmaktadır. Çocuğun beslenme durumu düzeltilerek benzer toksik maddelere karşı direnç artırılabilir.
  • Çocuklarda kanda ortalama kurşun oranı 0.14-1.92 µmol/lt ulaştığında büyüme geriliğine neden olmaktadır. Çocuğun beslenme durumu düzeltilerek ve etrafındaki bileşiminde kurşun bulunan veya kurşun içeren boyalarla boyanmış oyuncaklar (piller ve boyalı vb. oyuncaklar) kaldırılarak çocuğun kurşuna maruz kalma olasılığı azaltılabilir.
  • FDA (Uluslararası Gıda İlaç Yönetimi), 100 µgr/gün altında kurşuna maruz kalmanın çocuğun büyümesi üzerinde etkisi olmadığını belirtmektedirler.
  • Düzenli olarak günde en az 3 öğün iyi kaliteli, yeterli ve dengeli bir menü ile beslenen, çocuğun kurşun absorbe edebilme oranı özellikle diyetinde bol miktarda demir ve kalsiyum var ise daha az olmaktadır.
  • Düzensiz yemek yiyen, yetersiz ve dengesiz beslenen ve aç iken kurşun içerikli boyalarla boyanmış veya pilli vb. oyuncaklarla oynayan çocuklarda kurşun emilim oranı artmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme ile toksik maddelerin zararlı etkilerinden korunmak mümkündür.
 
Üst